fbpx
colleagues handing branding plan strategy to other PFTX9XR scaled

Czy zbudowanie marki na Amazon jest możliwe? Jak budować markę na Amazon?

Amazon dociera do większości klientów kupujących online w Europie i USA.

 • Amazon odpowiada obecnie za 30% europejskiego e-commerce, wartego w 2019 r. ponad 620 mld euro
 • w USA ponad 50% całego e-commerce to sprzedaż na Amazon
 • Amazon rośnie, w zależności od kategorii od 35% do 40% rocznie
 • Europejski Amazon notuje około 295 milionów wizyt miesięcznie i obejmuje 5 głównych rynków: Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię. Niemcy (Amazon.de) i Wielka Brytania (Amazon.co.uk) to największe rynki na kontynencie – odpowiednio 124 mln i 91 mln odwiedzin miesięcznie. Pozostałe trzy – Francja (Amazon.fr), Włochy (Amazon.it) i Hiszpania (Amazon.es) – generują łącznie około 79 mln wizyt
 • Dla porównania szacuje się, że Amazon.com – amerykańska platforma Amazona – generuje 444 miliony odwiedzin miesięcznie

Co więcej, oprócz praktycznego celu, jaki większość klientów realizuje, czyli zakupów, Amazon inicjuje także etap przedzakupowy poszukiwania i inspiracji. Na Amazon klienci coraz częściej poszukują nowych pomysłów, poznają nowe marki, szukają opinii i ocen i weryfikują reputację produktów.

W efekcie Amazon jest obecnie popularniejszym od Google źródłem wyszukiwania produktów. Ponad połowa Amerykanów rozpoczyna wyszukiwanie produktów na Amazon.com, a tylko 26% zaczyna od Google.


Product Search Starting Point

źródło: https://britewire.com/amazon-beats-google-in-product-searches/

Jeśli zatem zdefiniujemy “branding” jako zwiększenie widoczności swojej marki wśród potencjalnych klientów i klientów konkurencji to zdecydowanie tak: Amazon nadaje się znakomicie do budowania “brand awareness”. 

Jakie narzędzia wykorzystać, aby zbudować wizerunek marki na Amazon?

Infografiki

Musimy pamiętać, że klienci podczas jednej sesji szukania przeglądają od 20 do 50 produktów i poszczególnym produktom poświęcają niewiele czasu. Bardziej „skanują” i oglądają niż czytają – stąd bardzo ważna rola grafik na karcie produktu. 

Mówi się, że obraz jest wart tysiąc słów. W przypadku Amazon jest wart tysiące dolarów.

Zdjęcie główne – to pierwsze zdjęcie, które klienci widzą zarówno w płatnych i bezpłatnych wynikach wyszukiwania, to jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za “przekliknięcie” z wyników wyszukiwania na kartę produktu. Tu zasada jest jedna – musisz się wyróżnić, wzbudzić zainteresowanie i skłonić potencjalnego klienta do wykonania wysiłku – kliknięcia.

Warto pamiętać, że dobre zdjęcie zaczyna się od opakowania i projektu pudełka. Jeśli twoje opakowanie produktu jest nudne, twoje zdjęcie główne też będzie nieatrakcyjne i nie skłoni nikogo do kliknięcia. Dlatego warto już na etapie projektowania produktu myśleć o zaprojektowaniu opakowania wysokiej jakości, które będzie sprawdzało się w e-commerce.

Dobre opakowanie:

 1. Nie może być przeładowane informacjami
 2. Musi być kontrastowe i czytelne
 3. Nazwa i wszelkie informacje na opakowaniu muszą jasno określać produkt i jego cechy

Zrób test – pokaż przez 4-6 sekund opakowanie losowej osobie, a następnie zapytaj czy wie co to za produkt, do czego służy, jakie ma zastosowanie. Jeśli nie umie odpowiedzieć na te pytania – musisz poprawić swój projekt.

Pozostałe zdjęcia (w zależności od kategorii Amazon umożliwia dodanie do 9 zdjęć na karcie produktu, z czego 7 jest widocznych a 2 po kliknięciu w widok galerii) i grafiki powinny być tak zaprojektowane, aby prowadziły klienta przez spójną “opowieść” o produkcie. Nie ma tu żadnych twardych reguł ani wymagań. Marka może dowolnie zaprojektować taką ścieżkę komunikacji. 

Warto, aby grafiki skupiały się na przedstawieniu:

 1. Ważnych szczegółów
 2. Najważniejszych funkcjach, tu można pokazać certyfikaty
 3. Produktu “w użyciu”
 4. Pokazywały produkt w kontekście “lifestyle”, w otoczeniu

Można pokazać również porównanie z konkurencją, opinie klientów lub przedstawić szczegóły działania, skład itp. Musimy jednak pamiętać, że klient nie może “ugrzęznąć” w szczegółach. Mamy na przekazanie informacji kilka sekund, więc raczej wykorzystajmy je na pokazanie rzeczy bardzo ważnych. Musimy upraszczać przekaz i wybierać to co naprawdę ważne niż gmatwać i pisać długie przemowy, których klient i tak nie przeczyta. Będą to dla niego bloki tekstu nie do przetrawienia.

Pamiętaj:

 • ponad 60% konsumentów twierdzi, że dobre zdjęcia są ważniejsze niż opisy produktów.
 • Przeciętny człowiek czyta tylko ~25% strony internetowej, ale wyświetli każdy obraz.
 • ponad 50% konsumentów uznało zdjęcia za ważniejsze niż oceny lub recenzje.

Zobacz jak zaprojektowaliśmy w EUBRAND komunikację dla ukraińskiej marki szamponu Sulsena. Zwróć uwagę na zdjęcie główne, które odróżnia produkt w wynikach wyszukiwania.

sulsena eubrand

Rich content na karcie produktu

Następnym elementem, jaki mają do dyspozycji marki na Amazon to rozszerzony kontent na kartach swoich produktów. Ta dodatkowa przestrzeń komunikacji, która ma przełożenie na konwersję i wpływa na decyzje klienta.

Według różnych źródeł konwersja na takim wzbogaconym listingu jest od 8% do nawet 20% większa.

Rich content to naprawdę spora przestrzeń do wykorzystania. Można używać elementów graficznych i tekstowych, tabel porównawczych, elementów interaktywnych.

Wiele marek wpada w pułapkę i chce przekazać tu wszystko i jeszcze więcej, a na pewno to czego nie udało się w opisie i na grafikach. Mamy tu o wiele więcej miejsca i możliwości ale wcale nie więcej czasu na przekazanie tych informacji klientowi. 

Nasza rekomendacja to bardzo oszczędny przekaz podany w atrakcyjnej formie, tak aby informacja była możliwa do przyswojenia podczas przewijania ekranu.

Zobacz jak zaprojektowaliśmy w EUBRAND komunikację żelu aloesowego dla koreańskiej marki the SAEM.

rich contentAmazon Store

Kolejnym elementem, który marka powinna wykorzystać to sklep firmowy na Amazon. To mini strona internetowa, miejsce gdzie marka może zaprezentować całe portfolio produktowe.

Amazon udostępnia marce miejsce pod adresem URL: Amazon.co.uk/nazwa_marki

To doskonałe miejsce na pokazanie materiału wideo o marce, zaprezentowania zdjęć lifestyle. Można oczywiście pokazać całe portfolio produktowe, możemy też podzielić sklep na poszczególne kategorie, sekcje. Możliwości opisania produktów są niemal nieograniczone.

Wiele marek kieruje na Amazon Store swojej marki ruch z zewnętrznych kampanii np. z mediów społecznościowych, kampanii reklamowych. Tak zaprojektowany Sklep marki na Amazon może również służyć za zaawansowany landing page, który rozprowadza ruch na poszczególne produkty na Amazon.

Zobacz przykłady dobrych sklepów na Amazon:

Remington
Sol Republic
Flexson

Kampanie PPC

Zdecydowana większość klientów porusza się po Amazon w kontekście wyszukiwanych fraz. Wyniki wyszukiwania są odpowiedzią na intencję użytkownika – co oznacza, że produkty są bardzo dobrze dopasowane do grupy docelowej.

Dlatego właśnie reklama oparta na PPC, doskonale wpisuje się w strategię budowania wizerunku.  Użytkownicy są zainteresowani realizacją swojej potrzeby, szukają produktu, który najbardziej tej potrzebie odpowiada i wraz z wynikami wyszukiwania uzyskują dokładnie dopasowaną reklamę.

Amazon poprzez swoją platformę reklamową, oferuje trzy rodzaje reklam:

 • Sponsorowane reklamy produktu po kliknięciu przekierowują kupujących na stronę produktu. Warunek – sprzedawca musi mieć BuyBox-a.
 • Sponsorowane reklamy marek – po kliknięciu kupujący przenoszony jest do Amazon Store marki. BuyBox nie jest wymagany.
 • Sponsorowane reklamy displayowe przekierowują kupujących, którzy kliknęli stronę produktu na lub poza Amazon.

Aby nasza reklama spełniła warunek budowania wizerunku musimy zadbać, by nasze reklamy były związane bardzo ściśle z oczekiwaniem użytkownika i wpisywaną przez niego frazą. Kontekst odgrywa ogromną rolę w budowaniu wizerunku szczególnie dla marek, które są na rynku od niedawna. 

W przypadku Amazona marka, która zdobyła zaufanie klientów (ma dobre opinie) może bez przeszkód „podgryzać” udziały rynkowe najmocniejszych marek w kategorii. Wcześniejszy przykład szamponu Sulsena dobrze obrazuje ten mechanizm. Mało znana poza swoim macierzystym rynkiem marka dziś skutecznie konkuruje z dużymi, mainstreamowymi produktami.

Na wiele fraz szampon Sulsena jest pokazywany obok najmocniejszych marek w kategorii, zarówno w wynikach organicznych, niepłatnych jak i w wynikach sponsorowanych, poprzez kampanię PPC. To ją uwiarygadnia i pozwala na równi i bez kompleksów konkurować z najlepszymi. Amazon dąży po prostu do tego, aby klient miał wybór i testował nowe produkty.

Podsumowując, Amazon to nie tylko platforma sprzedażowa, to także miejsce, gdzie klienci szukają inspiracji i pomysłów na zakupy. Dzięki ogromnemu zasięgowi i udostępnianym narzędziom, pozwala na mocne zaistnienie w świadomości klientów i zbudowanie kompleksowej obecności Twojej marki.

Polityka prywatności

© Copyright 2018-2019 EUBRAND PARTNERS.
All rights reserved.